نقش خانواده در شکل گیری شخصیت فرد،روشن است.هر کس که خانواده ی مناسبی داشته باشد رشد و تکامل شخصیتی اش سریعتر، بهتر و رضایت بخش تر خواهد بود.
اما کسانی هم هستند که در خانواده هایی با شرایط نامناسب و گاه نابهنجار به دنیا می آیند.
خانواده هایی که نه تنها شرایط شکوفایی استعدادهای اعضایشان را فراهم نمی کنند بلکه گاهی حتی مانع موفقیت معمولی و حداقلی آنها در زندگی می شوند.
در بین پیام های دریافتی به موارد متعددی از درد دل های ناراحت کننده عزیزانی بر می خورم که از خانواده های آشفته یا دور از معنویت، پدران بی مسئولیت، مادران لج باز یا بی تفاوت و خواهران و برادران مشکل دار و... رنج میبرند و آن را مانعی برای رسیدن به آینده ای روشن میدانند.
به این عزیزان عرض می کنم تاریخ زندگی بشر یادآورانسانهای با اراده ایست که در شرایط بسیار نامناسب خانوادگی به دنیا آمدند اما در اثر پشتکار، اعتماد به نفس، ایمان و تکیه بر تواناییهایشان نه تنها از حرکت باز نماندند بلکه انسانهایی مومن و موفق شدند.
انسان مقهور و زیر سلطه مطلق شرایط محیطی نیست. اگرچه ممکن است محیط نامناسب سرعت حرکتش را کند یا سخت کنَد.
 بنابراین به همه دوستان عزیز بویژه دختران و خواهران خوبی که از زندگی در خانواده نامناسب رنج میبرند میگویم که
- ناامید نباشید و سعی کنید خودتان با این موج آشفته همراه نشوید.
گل نیلوفر در مرداب میروید. یعنی حتی در لجنزار!میتوان پاک و زیبا زندگی کرد.
- در گناه هیچ کس مشارکت نکنید .مبادا کسی و یا گناه کسی میان شما و خدا فاصله شود. چنانچه فرعون ویارانش نتوانستند به رابطه آسیه با خدا آسیبی برسانند.
- درقبال فرد یا افراد بد خانواده با مهربانی و سعه صدر و در قبال پدر ومادر با هر صفتی که دارند فقط با ادب و احسان رفتار کنید. تا به شایسته ترین وجه خدا را از خودتان راضی کنید.
- زیبایی "ایمان و اخلاق حسنه" و "سلامت شخصیت" حتما موجب جذب افرادی به سوی شما می شود.و کم کم دوستان مومن و قابل اطمینانی پیدا می کنید. در مورد همسر آینده هم به همین کیفیت ...
- با خدای مهربان بیشتر رفاقت کنید و از اوکه دلسوزترین دوست شماست سعادت دنیا و آخرتتان را بخواهید.
- با افراد خوشنام ،دیندار و مهربان دوستی کنید.
- یک معلم یا استاد دانا و دلسوز و یا یکی از افراد عاقل فامیل که مطمئن و رازدارا باشد را به عنوان "مشاور" یا "سنگ صبور" برگزینید و گاهی با او صحبت کنید.
- در انتخابهای خود نیز دقت داشته باشید تا بهروزی و سربلندی  بدست آورید.

درست است که خانواده در قبال زندگی و سرنوشت اعضاء و افرادش موثر و مسئول است ولی خود فردبیشترین تاثیر را دارد و مسئول نهایی است
یعنی مسئولیت و نقش و تاثیر خانواده خصوصا پدر ومادر در زندگی فرد، رافع مسئولیت خود فرد نیست.


دسته ها :
جمعه هشتم 9 1387
X